تماس با تهران پرینتر - مرکز تعمیرات تخصصی پرینتر در گیشا

در این مقاله قصد داریم تا برای شما کاربران عزیز، مفهوم کارتریج، عملکرد و کاربرد آن، روش نگهداری، شارژ کاتریج و یا شناسایی بهترین نوع کارتریج را به زبان ساده توضیح دهیم. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

پرینتر چیست؟

در قدم اول باید با ماهیت و مفهوم دستگاه چاپ یا همان پرینتر آشنا شوید و سپس به سراغ بررسی کارتریج می‌رویم. پرینتر یکی از اقلام مورد نیاز به منظور چاپ اسناد، متون و تصاویر است. دستگاه پرینتر به ما کمک می‌کند که مدارک و اسناد خود را با سریعترین سرعت روی کاغذ بیاوریم و نسخه چاپ شده آنها را داشته باشیم. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

اولین موردی که در پرینتر باید به آن توجه کنیم مواد مصرفی آن است. چاپگر عملیات چاپ را با استفاده از جوهر یا تونر یعنی همان مواد اولیه بر روی کاغذ انجام می‌دهد. در پرینتر به منظور نگهداری جوهر یا تونر از مخزنی به نام کارتریج استفاده می‌شود.

اگر میخواهید در رابطه با دستگاه پرینتر بیشتر بدانید به مقالات زیر مراجعه کنید :

تهران پرینتر - کارتریج چیست؟

کارتریج به زبان ساده

کارتریج در پرینتر قطعه ای پلاستیکی است که در برخی از پرینترها تنها به منظور محل نگهداری جوهر یا تونر استفاده می‌شود که تونر را بتوان در آن نگهداری کرد و در برخی از پرینترها از مخزنی پلاستیکی با اقلام درون آن مانند درام، مگنت، فوم، بلید، دکتربلید (Doctor Blade)، چیپ و چرخ دنده تشکیل شده است. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

کارتریج ها در ابعاد، اشکال و وزن های مختلفی با ظرفیت پرینت متفاوت نسبت به یکدیگر توسط کمپانی های ماشین های اداری ساخته می‌شوند.

انواع کارتریج ها

در برخی از پرینترها کارتریج ها با ظرفیت های استارتر، استاندارد و مخزن بزرگ (X)  تهیه و تولید می‌شوند. همچنین در برخی از پرینترها به خصوص پرینتر های جوهرافشان قابلیت اضافه کردن مخزن برای کارتریج در نظر گرفته می‌شود که از هزینه های مصرفی کاربر برای شارژ و خرید کارتریج صرفه جویی شود.

درخواست مشاوره رایگان - مشاوره کاملا رایگان برای مشتریان - تهران پرینتر

نمونه کارتریج های مختلف

کارتریج ها عمدتا در بسیاری از کشور ها بصورت فابریک خریداری می‌شوند و در بسیاری از کشور ها  به دلیل مقرون به صرفه بودن از کارتریج های طرح اصلی یا های کپی استفاده می‌کنند. (منظور همان نمونه های مشابه کارتریج اصلی است که قیمت پایین تری دارد).

پر فروش ترین نوع کارتریج در ایران

در ایران نیز به دلیل هزینه های بالای مواد مصرفی مانند  تونر و پودر کارتریج و کاغذ اکثریت مردم سعی بر این دارند که از کارتریج های ساخت ایران و یا کارتریج های ساخت چین و طرح استفاده کنند. در موارد بیشتری همان کارتریج ها را شارژ نمایند. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

پس دستگاه پرینتر یا همان چاپگر وسیله ای است که می‌تواند نوشته ها یا تصاویر را روی کاغذ چاپ کند. و مخزنی که مواد اولیه چاپ مانند تونر یا جوهر پرینتر را در خودش نگه میدارد کارتریج (Cartridge) نام دارد.

برای آشنایی کامل با طرز کار دستگاه پرینتر به این مقاله مراجعه کنید.

کارتریج چیست؟ - شارژ کارتریج ارزان در تهران - شارژ کارتریج تمامی مدل های پرینتر و دستگاه کپی در نمایندگی

کارتریج چگونه کار می‌کند؟

کارتریج در پرینتر های لیزری و جوهرافشان، همچنین پرینتر های سیاه و سفید و رنگی متفاوت است. بدین صورت که در پرینترهای جواهرافشان درون کارتریج از مایع و رنگ استفاده شده است. اما در پرینتر های جوهرافشان با برند های متفاوت غلظت رقیق بودن آنها متفاوت است. در پرینتر های لیزری نیز از پودری بنام تونر (Toner) استفاده می‌شود. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

فرایند چاپ و عملکرد کارتریج

طرز کار کارتریج در پرینتر بدین صورت است که پرینتر پس از کشیدن کاغذ درون خود با استفاده از کارتریج، عمل ریختن جوهر را برروی کاغذ انجام می‌دهد. در پرینتر های لیزری این امر با استفاده از لیزر انجام می‌شود و در انتها با استفاده از فیوزینگ عمل پخت تونر بر روی کاغذ صورت می‌گیرد.

در پرینترهای جوهرافشان توسط هد و نازل هد پرینتر عمل چاپ به صورت کامل انجام می‌شود. برای آشنایی با تمامی قطعات دستگاه پرینتر به مقاله اختصاصی آن مراجعه کنید.

مقاله اختصاصی آشنایی با قطعات پرینتر

همچنین در صورتی که دستگاه پرینتر شما دچار مشکلاتی شده که فکر می‌کنید میتوانید خودتان آن را عیب یابی و حل کنید حتما سری به مقاله مشکلات رایج دستگاه پرینتر بزنید.

مشکلات رایج پرینتر

کارتریج چیست؟ - قطعات داخلی کارتریج - شارژ کارتریج ارزان و با کیفیت در تهران

قطعات داخلی کارتریج

در اکثریت کارتریج شرکت تولید کننده پرینتر بر روی آنها برد کوچکی در نظر گرفته که به آن چیپ یا چیپست گفته می‌شود.

کار چیپ در کارتریج این است که در زمان اتمام کارتریج و جوهر یا تونر، آلارمی بر روی چاپگر مبنی بر اتمام جوهر یا تونر کارتریج پرینتر مشاهده شود. در برخی پرینتر ها بطور مثال برخی پرینتر های لیزری برادر (Brother) و پاناسونیک (Panasonic) از قرار دادن چیپ بر روی کارتریج صرفه نظر شده و توسط سنسوری که درون پرینتر قرار گرفته این امر انجام می‌شود. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

ارور ها و مشکلات رایج کارتریج

طریقه عملکرد چیپ در کارتریج بدین گونه است که در هنگام شروع استفاده از پرینتر با گرفتن هر پرینت، یک عدد کانتر از چیپ کارتریج کم شده و در نهایت به صفر می‌رسد که در پرینتر هایی که LCD ندارند با آلارم قرمز رنگ مشخص و در پرینتر هایی که LCD دارند با ارور هایی مانند

 • Supply Memory
 • Toner Empty
 • Cartridge is low
 • Cartridge is very low
 • Toner Low
 • Raplace Cartridge

مشخص می‌شود که البته تنها با تعویض چیپ نباید این ارور ها مشکلات را رفع نمود و حتما باید تونر درون کارتریج را چک کرده و در نهایت در صورتیکه چیپ کارتریج تعویض شد و مشکل برطرف نشد می‌بایست مشکل را در قسمت های دیگر جستجو کرد. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

کارتریچ چیست؟ - شارژ کارتریج در گیشا و تهران - شارژ کارتریج فوری و ارزان و بصرفه

بعد از شارژ یا تعویض کارتریچ چه کاری باید انجام دهیم؟

برخی از قسمت هایی که پس از شارژ کارتریج و تعویض چیپ کارتریج یا تعویض کلی کارتریج در هنگام رخ دادن این ایرادات می‌بایست پس از اینکه پرینتر توسط کارتریج دیگری که ایرادی در آن وجود ندارد چک شد و مشکل بر طرف نشد توسط نمایندگی تعمیرات پرینتر یا متخصص پرینتر چک شود. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

کار هایی که باید بعد از شارژ دوباره یا تعویض کارتریج انجام داد

 1. اتصالات برروی بدنه کارتریج و در نهایت قسمت قرار گرفتن اتصالات فلزی برروی پرینتر تمیز شده و چک شود تا شکستگی یا کج شدگی در آنها وجود نداشته باشد.
 2. تمامی قسمتهای مکانیکی و چرخ دنده های پرینتر که کارتریج بر روی آنها قرار می‌گیرد چک شود.
 3. محل قرار گرفتن برد چیپ روی کارتریج برروی قسمت فلزی پرینتر چک و کابلی که از روی آن به برد پرینتر می‌خورد چک شود.
 4. برد High voltage پرینتر بردی است که اتصالات کارتریج بر روی قسمتهای فلزی این برد قرار می‌گیرد. در صورت عدم سلامت آن ارور روی چاپگر مشاهده می‌شود (ارور عدم سلامت) و در مواردی، چاپ پرینت به درستی انجام نشده و سیاه و کثیف چاپ می‌کند. بعضی پرینت ها یا به کلی سفید یا کمرنگ می‌باشد.
 5. برد فورمتر پرینتر آخرین کاری است که باید متخصص پرینتر به آن دقت کند و با تعویض آن مشکل را رفع نماید.
کارتریج چیست؟ - شارژ کارتریج ارزان و با کیفیت در تهران و گیشا

کارتریج های استفاده نشده خود را کجا نگهداری کنیم؟

کارتریج های پرینتر را می‌بایست در محیطی به دور از نور مستقیم آفتاب و در جایی نسبتا خنک نگهداری کرد و به هیچ وجه در کنار بخاری، شوفاژ و از این قبیل وسایل گذاشته نشود. حتما داخل باکس یا نایلن درب بسته نگهداری شود. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

چرا کارتریج ها خشک یا غیر قابل استفاده می‌شوند؟

فواصل استفاده کارتریج در پرینتر های لیزری و جوهرافشان متفاوت است. در پرینتر های جوهرافشان بخاطر مایع بودن آن در صورتیکه زمان زیادی بگذرد و درب جوهر باز شده باشد خشک شدن جوهر یا خرابی جوهر کارتریج وجود دارد.

در پرینترهای لیزری نیز خراب شدن کارتریج به دلیل کریستال شدن پودر تونر یا همان چسبندگی تونر و سفت شدگی وجود دارد. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

بهترین و معروف ترین برند های کارتریج

بطور کلی کارخانه های پرینتر سازی در دنیا همواره سعی بر این داشته اند به دلیل رقابت بالای خود با دیگر برند ها تمایل مشتری به منظور خرید پرینتر را به سمت خود سوق دهند.

از این رو بیشترین دقت خود در هنگام ساخت پرینتر را بر روی کارتریج پرینتر در نظر گرفته و مواردی از قبیل تنوع و کیفیت را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

از پرفروش ترین کارتریج های پرینتر با برندهای مختلف می‌توان موارد زیر اشاره کرد

 • کارتریج پرینتر اچ پی (HP Printer Cartridge)
 • کارتریج برادر (Brother Printer Cartridge)
 • کارتریج سامسونگ (Samsung Printer Cartridge)
 • کارتریج کانن (Canon Printer Cartridge)
 • کارتریج پاناسونیک (Panasonic Printer Cartridge)
 • کارتریج شارپ (Sharp Printer Cartridge)

بطور مـثال در پرینتر های اچ پی به چند عدد از پر فروش ترین کارتریج ها اشاره می‌کنیم

 • کارتریج پرینتر اچ پی 1102 – کارتریج پرینتر اچ پی 1132)کارتریج اچ پی 85a)
 • کارتریج پرینتر اچ پی 127 – کارتریج پرینتر اچ پی 125 )کارتریج اچ پی 83a)
 • کارتریج پرینتر اچ پی 2035 – کارتریج پرینتر اچ پی 2055 (کارتریج اچ پی 05a)
 • کارتریج پرینتر اچ پی 130a (کارتریج 17a اچ پی)

خدمات تهران پرینتر در زمینه شارژ کارتریج

تهران پرینتر در زمینه فروش و شارژ کارتریج تمامی برند های پرینتر ها فعالیت گسترده ای دراد. از این رو کاربران و مشتریان گرامی می‌توانند با شماره های 88287521-88287522 به منظور کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایند. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

روش نگهداری و معرفی وسایل و مواد کارتریج

در کارتریج ها تنها اقلام مصرفی و اتمام پذیر آن تونر و جوهر می‌باشد و در کارتریج پرینتر های لیزری قطعاتی از قبیل درام، مگنت، چیپ، بلید، چرخ دنده و فوم استفاده شده است.

در هنگام اتمام تونر کارتریج و معیوب شدن قطعات کارتریج می‌تونید با تهران پرینتر (نمایندگی رسمی تمامی برند های ماشین های اداری در ایران) مشکل خود را مطرح نمایید و در کوتاه ترین زمان از خدمات ما بهره مند شوید. شارژ کارتریج با بهترین کیفیت و سلامت کار را با شروع تجربه جدید از تهران پرینتر بخواهید. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

چگونه طول عمر کارتریج خود را بیشتر کنیم؟

روش افزایش طول عمر کارتریج

در کارتریج ها به منظور بهینه سازی جوهر و تونر آنها در صورتیکه نیازی به پر رنگ بودن چاپ نباشد می‌توان quality یا همان کیفیت پرینت را کاهش داده و در مصرف شارژ کارتریج جلوگیری کرد.

توصیه اکید تهران پرینتر به منظور تخریب نشدن کارتریج این است که حتما از کاغذ استاندارد برای چاپ استفاده شود. به هیچ وجه از کاغذهای غیر استاندارد با گرماژ غیر مناسب برای پرینتر و کاغذی که دارای لاک غلطگیر است و یا منگنه دار است استفاده نشود. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

چگونه کارتریج را نصب کنیم؟

آموزش نصب کارتریج

در پرینتر های لیزری و جوهرافشان با باز کردن قسمت بالا و یا جلوی پرینتر که در هر پرینتر متفاوت است می‌توان با بیرون آوردن کارتریج قبلی کارتریج جدید یا شارژ شده را جایگزین نمود. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

چگونه کارتریچ پرینتر خود را شارژ کینم؟

آموزش شارژ کارتریج

برای شروع شارژ کارتریج لیزری باید وسایلی از قبیل پیچ گوشتی دو سو، پیچ گوشتی چهارسو، دم باریک و دستگاه مکنده به همراه داشت. در هنگام شروع شارژ کارتریج می‌بایست تونر مخصوص پرینتر با برند معتبر را تهیه نمود و اکیدا از تهیه تونر های نامرغوب و مختلف جلوگیری شود. چرا که باعث آسیب دیدگی کارتریج و پرینتر می‌شوند. (کلمه کلیدی : کارتریج چیست؟)

شارژ کارتریج در انواع پرینتر ها متفاوت است ولی در برخی از پرینتر ها با باز کردن پیچ بر روی کارتریج، دسترسی به مخزن تونر خواهیم داشت و در برخی با باز کردن خار بر روی کارتریج این امر امکان پذیر می‌شود.

پس از باز کردن کارتریج می‌بایست تونر های سوخته را به کلی خارج کرده و با استفاده از دستگاه باد و مکنده قسمت تونر مازاد و مخزن تونر را کاملا تمیز کرده. پس از تمیز کردن قطعاتی از قبیل درام، بلید، مگنت و فوم با استفاده از الکل یا آب تونر با کیفیت را درون قسمت مخزن کارتریج ریخته و عملیات شارژ کارتریج را با سرویس کردن چرخ دنده و سپس بستن پیچ ها و یا خار های کارتریج به اتمام می‌رسانیم.

شارژ کارتریج - تهران پرینتر مرکز تعمیرات و بررسی عیب یابی پرینتر و دستگاه فتوکپی

تهران پرینتر نماینده رسمی HP در ایران

تهران پرینتر، مرکز تعمیرات ماشین های اداری از جمله، پرینتر، دستگاه فتوکپی، دستگاه فکس، اسکنر، پلاتر و دیگر ماشین ها خدمات شارژ کارتریج، بررسی و عیب یابی کارتریج و یا فروش کارتریج اصل (اورجینال)، طرح اصلی و یا های کپی را به شما مشتری گرامی ارائه می‌دهد. شرکت ما با 15 سال سابقه در زمینه خدمات و تعمیرات و سرویس ماشین های اداری موفق به کسب اولین گواهی رسمی از شرکت HP طی 2 سال اولیه فعالیت خود شد.

از این بابت همیشه سعی بر این داشتیم تا کیفیت خدمات خود را ارتقا داده و نام تهران پرینتر را در صدر کار قرار دهیم. تعمیر کاران و تکنسین های ما زیر نظر مهندسین و مدرسین رسمی شرکت HP دوره دیده اند تا همراه در راستای اراه خدمات نوین و توسعه کشور، به شما مشتری گرامی نیز خدمات بهتری ارائه دهند.

تهران پرینتر نماینده رسمی HP در ایران - کارتریج چیست؟ - مرکز تعمیرات ماشین های اداری و شارژ کارتریج
صفحه اینستاگرام شرکت تهران پرینتر | با دنبال کردن صفحه اینستاگرام تهران پرینتر از محصولات کارکرده برای فروش با خبر شوید. پرینتر
کانال تلگرام شرکت تهران پرینتر | با عضویت در کانال تلگرام تهران پرینتر از آخرین اخبار صنعت چاپ باخبر باشید.

در پایان می‌توانید به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (63 امتیاز)